5 Altın Analisti, Bu Seviyeleri Bekliyor! – Kriptokoin.com

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed faiz kararı öncesinde büyük bahislere girmekten kaçınmasıyla Çarşamba günü yatay seyrediyor. Analistler Fed faiz kararının ve Başkan Jerome Powell’ın yapacağı konuşmanın, piyasaya etkisini yorumluyor ve tahminlerini paylaşıyor.

Fed faiz kararı ve Powell’ın konuşması altını nasıl etkileyecek?

Spot altın, yazı sırasında 1.927,75 dolarda sabit kaldı. ABD altın vadeli işlemleri ise %0,1 düşüşle 1.943,40 dolara geriledi. City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, altının Fed toplantısı öncesinde 1.900 dolar seviyesinin üzerinde tutunması gerektiğini söylüyor. Ayrıca analist, altının bir sonraki muhtemel yönünü kavramak için Fed mesajının duyulması gerektiğini belirtiyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Federal Reserve, politika kararı TSİ 22.00’de açıklayacak. Fed faiz kararının ardından Başkan Jerome Powell tarafından bir basın toplantısı yapacak. Bu arada, ABD merkez bankasının Aralık ayında 50 baz puan olan faiz artırımlarını 25 baz puana (bps) düşürmesi bekleniyor. Matt Simpson, Powell’ın konuşmasının etkilerini şu şekilde değerlendiriyor:

Powell’ın piyasaların istediği güvercin artırımı gerçekleştirmemesi için yarı makul bir şans var… Dolayısıyla, Powell’ın bir duraklama ve pivot üzerine sessiz kalması halinde doların ve getirilerin kaçınılmaz olarak yükseldiğini görebiliriz. Bu durum altını bu zirvelerde yoldaki bir tümseğe karşı savunmasız bırakıyor.

“Altın fiyatları dalgalı olabilir”

Bu arada Salı günü yayınlanan veriler, ücret artışının yavaşlaması nedeniyle ABD işgücü maliyetlerinin dördüncü çeyrekte bir yılın en yavaş hızında arttığını gösterdi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü faiz oranlarını 50 baz puan artırması bekleniyor. Chicago’daki Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, şu yorumu paylaşıyor:

Bu hafta boyunca olaya dayalı pek çok riskimiz var. Bu yüzden, yatırımcıların buna dikkat etmesi gerekiyor. Altın fiyatları dalgalı olabilir.

“FOMC, BoE ve ECB’nin yaptıklarından çok söyledikleri odakta olacak”

Bir Reuters anketi, analistler ve trader’ların altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini yükselttiklerini, ancak yüksek faizlerin rallileri sınırlamasını beklediklerini gösteriyor. FXTM Kıdemli Araştırma Analisti Lukman Otunuga, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasaların FOMC, BoE ve ECB’nin nasıl bir hamle yapmasını beklediği göz önüne alındığında, muhtemelen yaptıklarından çok söylediklerine odaklanılacak.

Fed faiz kararı

Piyasalar ayrıca, işgücü piyasasındaki zayıflamanın enflasyonun düşmesine dönüşmesiyle birlikte Cuma günü Ocak ayı için açıklanacak ABD istihdam raporunu bekliyor.

“Fed faiz kararı ve Powell’ın konuşması şimdiden fiyatlanıyor”

Bazıları, Başkan Jerome Powell’ın merkez bankasının faiz artırım döngüsünü yakında tamamlayacağına dair beklentileri boşa çıkarmasını bekliyor. Powell’ın, Ağustos ayında Jackson Hole, Wyo’daki kısa ama etkili konuşmasında yaptığı gibi, hisse senetlerindeki ralliyi bastırmak için harekete geçebileceği beklentisi, bu hafta ABD dolarının desteklenmesine yardımcı olurken, başlıca hisse senedi endeksleri üzerinde baskı oluşturdu. XM kıdemli yatırım analisti Charalampos Pissouros, bu konuda şu yorumu yapıyor:

Görünüşe göre piyasa katılımcıları, Fed Başkanı Powell ve meslektaşlarının şahin mesajlarını şimdiden fiyatlıyor.

Fed faiz kararı

“Bu olasılık, altın fiyatlarını cezalandıran bir senaryoya yol açıyor”

ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista’ya göre, doların son zamanlardaki gücü, merkez bankasının oranların daha fazla artacağını ve önceden tahmin edilenden daha uzun süre yüksek kalacağını belirtmesi olasılığından kaynaklanıyor. Bu bağlamda analist, şu açıklamayı yapıyor:

Bu, altın fiyatlarını cezalandıran, devam eden durgunluk korkuları ve yüksek enflasyonun yarattığı her türlü artışı sınırlayan ve doların tercih edilen sığınak varlığı rolünü üstlendiği bir senaryo.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster


https://sonydad.com/wp-content/uploads/2022/standard.gif

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *