Boutiquefeel WW AliExpress WW

‘Sıradaki FTX’ Etiketi Alan WBTC ve wETH Nedir? Neler Yaşandı? – Kriptokoin.com

AliExpress WW

FTX ve Alameda Research çöküşünün sonuçları, kripto para piyasasını etkilemeye devam ediyor. Son olarak Wrapped Bitcoin (WBTC) ve Wrapped Ethereum (wETH) ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Wrapped Bitcoin, BTC’ye olan sabitliğini kaybetti. Buna karşın wETH, kripto topluluğu tarafından başlatılan bir FUD’un kurbanı oldu. Peki Wrapped Bitcoin ve Wrapped Ethereum nedir? Neler yaşandı?

Wrapped Bitcoin (WBTC) nedir?

Wrapped Bitcoin (WBTC), geçen hafta Bitcoin’e olan sabitliğini kaybetti. Bu da onu, FTX çöküşünden etkilenen en son kripto ürünü yaptı. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere Wrapped Bitcoin, 3,5 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 23. kripto para birimi. Bu token, önde gelen akıllı sözleşme platformu Ethereum üzerinde Bitcoin’i temsil ediyor. Birçok DeFi ve NFT projesi Ethereum’da yer aldığından, bu varlık, yatırımcılar arasında yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bunun arkasındaki fikir basit Wrapped Bitcoin, BTC sahiplerinin Ethereum’da işlem yapmasını mümkün kılıyor.

WBTC, Bitcoin’e olan sabitliğini kaybetti

Şu anda WBTC’de bir problem var gibi duruyor. CoinGecko’ya göre, son 24 saatte 88 milyon dolar değerinde token el değiştirdi. Bu arada Blockchain veri firması Kaiko, geçen hafta tokenin Bitcoin’e sabitliğini kaybettiğini söyledi. FTX Kasım ayının başında patladığından beri, WBTC borsalarda Bitcoin’e göre indirimli şekilde işlem görüyordü. Geçtiğimiz Cuma günü bu indirim %1,5 oranındaydı. Kaiko’ya göre bu fiyat düşüşünün nedeni, FTX ve Alameda Research’ün çöküşüyle ilgili. Alameda, piyasadaki en büyük Wrapped Bitcoin sahipleri arasındaydı.

Alameda Research’ün çok fazla WBTC tutması, Bitcoin yatırımcılarını korkuttu. Bunun nedeni, Wrapped Bitcoin’in, Bitcoin ile desteklenmediğini düşünmeleriydi. Ancak görünüşe göre bu yanlış. Kaiko, rezervlerin “zincir üzerinde doğrulanabileceğini” söylüyor. Buna göre BitCo isimli kripto saklama firması WBTC’nin ana koruyucusu olarak çalışmaya devam ediyor. Bu arada DeFi uzmanı Kieran Mesquita, oranında sabitlik kaybının önemli olmadığını ifade ediyor. Ona göre token, sadece %2 oranında düştü ve kısa sürede BTC fiyatına geri döndü.

Wrapped Ethereum (wETH) nedir?

Ethereum ağında geliştirilen tüm tokenler, 2015 yılında piyasaya sürülen ERC-20 standardı ile oluşturuluyor. ERC-20 temel olarak token yaratmak için gerekli olan bir kurallar kümesinden oluşuyor. Ancak Ethereum’un yerel kripto para birimi olan ETH, bu standarda uymuyor. Kullanıcıların, ETH’leri aracılığıyla elde edebileceği Wrapped Ethereum (wETH) bu sorunu çözmeyi amaçlıyor. Wrapped Ethereum, birlikte çalışabilirliği artırmak ve ETH’nin dApp’lerde kullanılabilmesi için geliştirildi. Temelde bu, ETH’lerin ERC-20 uyumlu ETH’lere dönüşmüş halini ifade ediyor.

WETH

wETH ile ilgili söylentiler piyasaya korku salıyor

WBTC tokenin BTC’yi takip etmesine benzer şekilde wETH de ETH fiyatını takip ediyor. Ancak Wrapped Bitcoin fiyatı, FTX çöküşünün etkisiyle sabitliğini kaybedince, aynı soru Wrapped Ethereum için de ortaya çıktı. Hafta sonu kripto topluluğunda, wETH’nin ETH’ye karşı 1:1 değerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu iddialarından kaynaklanan korkular yayıldı. Ancak iddialar, son zamanlardaki FTX çöküşünden etkilenen projeler hakkındaki ayrıntılı şakalardan başka bir şey değildi. FTX’in birkaç gün içindeki büyük çöküşünden bu yana kripto alanı, sistemik risk söylentileriyle dolu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster


https://sonydad.com/wp-content/uploads/2022/standard.gif

Boutiquefeel WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.