Boutiquefeel WW AliExpress WW

İşte Bu Hafta Altın Fiyatını Etkileyecek Gelişmeler!

AliExpress WW

Piyasa, ABD Federal Reserve’in Eylül ayı toplantısında 50 veya 75 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını gündemine aldı. Piyasa analisti Sugandha Sachdeva’ya göre, altın fiyatlarının, başka bir yukarı yönlü hareket başlamadan önce, 1.720 ile 17.10 dolar arasındaki aşağı yönlü seviyeleri tekrar test etmesi muhtemel.

Geçen haftanın bir panoraması

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları, geçen haftan zayıf seyrini sürdürdü. Cuma günü, %1,14 kayıpla haftayı 1.736 dolar bölgesinde kapattı. Bunun yanında Pazartesi günü açılışına da düşüşle başladı. Kıymetli metal, alım ilgisinin 1.730 dolar civarında düşük seviyelerden gelmesiyle hafta boyunca dalgalanmalara tanık oldu. Ancak haftanın sonuna doğru tüm kazançlarından vazgeçti. Analiste göre, beklenenden daha iyi gelen ekonomik veriler ve çeşitli Fed yetkililerinin şahin yorumlarından güç alan dolar endeksindeki (DXY) yukarı yönlü ivme, altın üzerinde baskı oluşturan en önemli etken oldu.

Dolar başlangıçta 109,27 işaretini test etmek için yirmi yılın en yüksek seviyelerine yükseldi. Ancak momentum hafifçe düştükçe altın da aynı şekilde aktifleşti. Böylece, yenilenen alım ilgisine tanık oldu. Bu arada, ABD GSYİH’si ikinci tahmine göre ikinci çeyrek için yıllık %0,6 oranında daraldı. Bu, daha önce tahmin edilen %0,9’luk düşüş hızından yukarı yönlü bir revizyondu. ABD Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi’ne göre bir diğer önemli veride, ABD’de enflasyonun yumuşayan enerji fiyatlarıyla birlikte gevşeme işaretleri göstermesi, ABD’deki fiyat baskılarının zirve yapmış olabileceğine dair umutları artırdı. ABD tüketici fiyatları, Haziran ayındaki yıllık %6,8’lik artışa kıyasla Temmuz’da bir önceki yıla göre %6,3 arttı.

Bunun yanı sıra piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın hafta sonuna doğru Jackson Hole Sempozyumu’nda yaptığı konuşmadan daha agresif faiz artırımları ihtimaline dair yeni ipuçlarını sabırsızlıkla bekledi. Piyasa, Fed’in Eylül toplantısında 50 veya 75 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını gündeme getiriyor. Beklenen olayda, Fed Başkanı önemli ölçüde şahin bir konuşma yaptı. Fiyat istikrarını yeniden sağlamak için politika duruşunun bir süre daha kısıtlayıcı kalacağını söyledi. Bu, yatırımcıları yine doların güvenliğine yöneltti. Böylece, altının cazibesini azalttı.

Altın fiyat görünümü

Piyasa analisti Sugandha Sachdeva, altının teknik görünümüne ilişkin şu analizi yapıyor. Bu haftanın görünüme gelince, altın fiyatları ayı eğilimi ile işlem görüyor. Önümüzdeki günlerde 1.770 dolarda kısa vadeli dirençle biraz daha fazla satış baskısına karşı savunmasız. Fiyatların, bir başka yukarı yönlü harekete geçmeden önce, 1.720 ile 1.710 dolar arasındaki aşağı yönlü seviyeleri tekrar test etmesi muhtemel.

Haftanın takip edilecek önemli olayları

Piyasa katılımcıları, ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verilerini dikkatle izleyecek. Çünkü bu veriler, ABD ekonomisinin sağlığı hakkında ipuçları verecek. Bunun dışında, Avrupa’dan gelen enflasyon rakamları gelecek ayki ECB politika eylemleri için bazı ipuçları verecek. ABD, Çin ve Avrupa’dan gelen imalat verileri haftanın ilerleyen saatlerinde yatırımcıların radarında olacak. Dolar, 109,29 civarında yirmi yılın en yüksek seviyelerine yaklaştıktan sonra bir nefes aldı. Ancak 108 seviyesinde güçlü destek buldu. Yeniden güçlenmesi muhtemel olduğundan, DXY hareketi oldukça önemli. Analiste göre, DXY aynı seviyenin üzerinde kaldığı sürece, altın fiyatları için kilit bir rüzgar olmaya devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..


https://sonydad.com/wp-content/uploads/2022/standard.gif

Boutiquefeel WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.