Boutiquefeel WW AliExpress WW

ETH Bulut Ana Bilgisayarından Atılabilir!

AliExpress WW

İkinci en büyük Blockchain olan Ethereum, zincirin kabaca yüzde 10’una güç sağlayan bulut ağı sağlayıcısından atılma riski ile karşı karşıya duruyor. İşte detaylar…

Ethereum, bulut sağlayıcısından ayrılmak zorunda

Almanya merkezli bir bulut hizmetleri firması olan Hetzner, bu hafta bir Reddit gönderisinde Ethereum’a dair açıklamalar yaptı. Hizmet şartlarının özellikle kripto madenciliğini ve aynı zamanda staking’i yasakladığını belirtti. Bu nedenle Ethereum’un yakında Blockchain’i çalıştırmak için hareket edeceğini söyledi. Hetzner, “Ürünlerimizi, uzaktan da olsa madencilikle ilgili herhangi bir uygulama için kullanmaya izin verilmiyor” diye yazdı. “Bu, Ethereum’u da etkiliyor. Proof-of-stake ve pro-of-work ve ilgili uygulamaları içeriyor. Ticareti içeriyor,” diye ekledi.

Ethereum, Hetzner’dan çıkarılırsa, bulunduğu yerin küçüleceği tahmin edilmekte. Bu da, merkeziyetsiz zincirin gerçekte ne kadar merkeziyetsiz olduğu sorusunu gündeme getirir. Ethernodes.org’a göre, ağdaki işlemleri işleyen bilgisayarlar olan Ethereum node’larının yüzde 60’ından fazlası bulut hizmeti sağlayıcıları tarafından barındırılmakta. Bulutta barındırılan bu Ethereum node’larından Hetzner, kabaca yüzde 16 güç sağlıyor. Yaklaşık yüzde 53 ile birinci sırada olan Amazon Web Servislerinden sonra ikinci sırada yer alıyor.

Firma, sorunu nasıl çözeceklerini araştırıyor

Yasağın ne kadar süredir yürürlükte olduğu bilinmemekte. Ayrıca firmanın bunu uygulamak için harekete geçip geçmediği belli değil. Hetzner, gönderisinde “Şu anda Hetzner’de çok sayıda Ethereum kullanıcısı olduğunun farkındayız,” diyor. “Bu sorunu en iyi nasıl çözebileceğimizi dahili olarak tartışıyoruz,” diye ekliyor. Hetzner’ın açıklaması, ABD Hazine Bakanlığı’nın, kullanıcıların net bir iz bırakmadan para gönderip almalarını sağlayan Tornado Cash kararını takip etti. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, bakanlık, Tornado Cash ile ilgili kripto para birimi adreslerine yaptırım uyguladı.

Ethereum Merge Bu Altcoinleri Olumsuz Etkileyebilir

Tornado Cash durumu, Ethereum topluluğunda, ağı işleten node’ların veya onlara güç sağlayan altyapının nasıl hareket edeceğine dair tartışmalara yol açtı. Bu sağlayıcıların, yaptırımlara uygun olarak işlemleri sansürlemeye veya başka şekilde faaliyetleri kısıtlamaya zorlanıp zorlanmayacağı düşünülmekte. Bu tartışmanın, önümüzdeki ayın 15’inde gerçekleşmesi beklenen Merge ile alevleneceği beklenmekte.  

Bilindiği üzere Ethereum ağı, enerji açısından daha verimli olan proof-of-stake (PoS) mekanizmasına geçişi sağlayacak. Geçtiğimiz ay boyunca ETH fiyatı, bu beklenti dolayısıyla fayda sağladı. Ancak son iki gündür, genel olarak düşüş yaşıyor.  Düşüşün ardında, FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması yer alıyor. Powell’ın konuşmasının ardından birçok riskli varlık grubu değer kaybı gördü. ETH 1.500 doların altına düşerken Bitcoin 20.000 dolarlık kritik seviyesini kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..


https://sonydad.com/wp-content/uploads/2022/standard.gif

Boutiquefeel WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.