Boutiquefeel WW AliExpress WW

Bu Haftalık Altın Fiyatı Tahminlerine Dikkat: Beklentiler Ne?

AliExpress WW

Altın fiyatı, haftayı Nisan 2020’den bu yana en düşük noktasında tamamladı. Dolayısıyla, altın piyasasında çok fazla kıyamet ve kasvet var. Ancak piyasa analisti Neils Christensen’e göre, altın fiyatı ne kadar kasvetli görünse de, kara bulutların arasından küçük bir ışık huzmesi sızıyor. Teknik analist Christopher Lewis, altının oldukça sert düşerek 1.680 dolar seviyesini kırmasına dikkat çekiyor. Bir başka teknik analist Paul Robinson’a göre, daha düşük seviyeler için daha fazla neden olduğunu söylüyor.

Analistler, altının üç yıllık yükseliş trendinin sona erdiği söylüyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere piyasa 1.700 dolardan vazgeçti. Ancak analist Neils Christensen, 1.680 dolar ile 1.675 dolar arasında kritik uzun vadeli desteği tutmayı başardığını kaydediyor. Bu kulağa pek hoş gelmiyor. Ancak, analiste göre, destek devam ederse, piyasa kritik bir uzun vadeli düzeyde sağlam bir temel oluşturmuş olacak. Birçok analist için 1.675 doların altında bir kırılma, altının üç yıllık yükseliş trendinin sona erdiğinin bir işareti.

Piyasaların ABD’deki inatçı enflasyon karşısında şaşırmasının ardından altın piyasası kendisini başka bir ölüm kalım senaryosunda buldu. Ancak, enflasyon verileri ekonominin çok daha sert bir resmini çizdi. Evet, Ağustos’ta enerji fiyatları düştü. Ancak, gıda, barınma ve sağlık giderlerindeki artışın yanında yeterli olmadı. Yıl için, ABD TÜFE geçen ay %8,1 artış beklentisine karşı %8,3 arttı. Veriler, enflasyonun daha yerleşik hale geldiğini gösterdi. Ayrıca, Fed’in daha da agresif olması gerektiğine dair beklentilerin altını çizdi.

“Altın yatırımcıları için küçük bir umut kırıntısı”

TÜFE verilerinin ardından piyasalar, Federal Rezerv’in gelecek hafta faiz oranlarını 100 bps artırması ihtimaliyle fiyatlamaya başladı. Hafta sonuna girerken, piyasalar bunun olma ihtimalini %16 olarak gördü. Ancak Eylül ayındaki toplantının ötesinde, piyasalar Fed Fonları oranı için çok daha yüksek bir terminal oranı görüyor. TÜFE’den önce ekonomistler, faiz artırımlarının yıl sonuna kadar %4’ü aşmasını bekliyorlardı. Şimdi piyasalar, terminal faiz oranının Mart ayına kadar en az %4,50’ye yükselmesini bekliyor. Bu, ABD dolarına daha fazla ivme kazandırdı. Böylece, 10 yıllık getirileri Nisan 2019’dan bu yana en yüksek seviyesine itti. Analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bu kötü haber. Ancak, cesaretiniz kırılmadan önce bazı iyi haberler de var. Altın yatırımcıları için küçük bir umut kırıntısı. Yatırımcılar merkez bankasının önümüzdeki hafta oldukça şahin olmasını bekliyorlar. Ancak, Jerome Powell bu yüksek beklentileri karşılayamazsa, ABD dolarında bir miktar kar realizasyonu olası. Bunun da altın fiyatlarını yükseltmesi mümkün. Tabii ki, kır saçlı traderların daha önce defalarca söylediği gibi: Trade stratejiniz umuda dayanıyorsa, stratejinizi değiştirmeniz gerekir.

Analiste göre, yatırım açısından altının trade görünümü oldukça kasvetli. Bununla birlikte, değerli metal bir portföyde güvenli liman varlığı olarak önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Analist, “Altının kötü bir hafta geçirdiğini düşünüyorsanız, umarım hisse senedi piyasalarında değilsinizdir” diyor. Çünkü, enflasyon korkuları, ABD hisse senedi piyasalarının Haziran 2020’den bu yana en büyük bir günlük satışlarını görmesine neden oldu.

Altın fiyatı

Altın fiyatı haftalık teknik analiz: Yükseliş zor!

Analist Christopher Lewis, altının teknik görünümüne ilişkin şu analizi yapıyor. Altın piyasaları işlem haftası boyunca oldukça sert düştü. Cuma günü onu yeniden ele geçirme girişimi olarak Perşembe günü geç saatlerde 1.680 dolar seviyesini kırdı. Bununla birlikte, ABD’deki faiz oranları ve güçlenen ABD doları, genel olarak altının değerine karşı işlemeye devam ediyor. Şamdan dibinin altına düşersek, yeni satışların açılacağını düşünüyorum. Belki de 1.500 dolar seviyesine kadar.

Şamdan diğerlerinden çok daha büyük. Bu nedenle ivmenin arttığı gerçeğine yakından dikkat etmeye değer. Amerika’da faiz oranları yükselmeye devam ediyor. Bu nedenle faiz oranı piyasasının genel olarak altının değerine karşı çalışmaya devam edeceğini belirtmekte fayda var. Ayrıca, dolar yükselmeye devam ediyor. Bu yüzden altın satın almak için bu dolardan daha azına ihtiyacınız olacak.

Federal Rezerv para politikasında çok sıkı olmaya devam ettiği sürece, altın piyasalarının kolay kolay yükseleceği bir durum görmüyorum. Bu, ara sıra sıçrama olmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak gerçek şu ki, ilk sorun belirtilerinde rallileri solduracağız. Daha uzun vadede 1.500 dolar seviyesine düşmesi mümkün. Ancak, muhtemelen oraya inmek biraz zaman alacak. 1.500 dolar seviyesindeki kursun kendisine bağlı çok fazla psikoloji var. Bu yüzden orada da büyük bir kavga görmek sizi şaşırtmasın. Sonuçta, aynı zamanda çok olumsuz bir teknik olay olan 200 Haftalık EMA’nın altına düştük.

Altın fiyatı tahmini: Ayı piyasasına devam!

Analist Paul Robinson, altının teknik resmini şu şekilde çiziyor. Altın fiyatı, tüm bu döngü boyunca onu aşağı çeken aynı faktörler nedeniyle düşmeye devam ediyor. Daha yüksek oranlar ve dolar teması, sadece altın değil, hemen hemen her büyük varlık sınıfı üzerinde ağırlık oluşturuyor.

Bu, önümüzdeki günlerde veya haftalarda pes edecek gibi görünmeyen bir tema. Gelecek hafta, kısa vadeli bir ralliyi ateşleyebilecek üç aylık FOMC toplantısı var. Kötümserlik yakın vadede uç noktalara ulaştığından, muhtemelen bir yardım rallisinden başka bir şey olmayacaktı.

Altın fiyatı haftalık grafik

Şu anda Fed’in odağı piyasaları yatıştırmak değil enflasyon üzerinde. Bu yüzden, riskli varlıklar için işleri tersine çevirmesi pek olası değil. Ancak, yakında işler çok riskli hale gelirse, bu duruşun değişmesi mümkün. Ancak değişene kadar aynı genel temalara ve eğilimlere bağlı kalmaya devam edeceğim.

Spot altının 1.680 seviyesinin altına düşmeye çalışmasıyla, buradan yukarı yönlü fiyat hareketini görene kadar herhangi bir sıçrama geçici olarak görülecektir. Teknik olarak konuşursak, altının 1.680’in altında eski desteği koruması olası. Kayıplar geri alınana kadar bir direniş kaynağı olarak görülür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır..


https://sonydad.com/wp-content/uploads/2022/standard.gif

Boutiquefeel WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.