Boutiquefeel WW AliExpress WW

Bu Altcoin Sıfır’a Gitti! – Kriptokoin.com

AliExpress WW

BNB Blockchain’de rastgele altcoin istismarları ve ‘rug-pull’ yaygın hale geldi. Blockchain güvenlik platformu PeckShield, BNB Chain’de yeni bir dolandırıcılık olayı tespit etti. Rug-pull’un ortaya çıkışından sonra altcoin fiyatı dikey olarak sıfırlandı.

Halıyı çektiler, altcoin fiyatı sıfırlandı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto para piyasası hack ve dolandırıcılık olaylarıyla sıklıkla karşılaşıyor. Şimdi, bunlara biri daha eklenmiş oldu. Blockchain güvenlik platformu PeckShield, FLARE projesinden 17 milyon dolarlık bir rug-pull vakası tespit etti. Bununla birlikte dolandırıcılık olan projenin, Flare Networks ile sadece isim benzerliği var. Rug-pull öncesi 25 dolar seviyesinde olan altcoin fiyatı, sonrasında sıfırın altına gitti. PeckShield, ilgili altcoin projesinin fiyat grafiği ile birlikte şu paylaşımı yaptı:

FLARE terk dump’lanmış/patlatılmış gibi görünüyor.

PeckShield ayrıca, dolandırıcılık konusu olan 4.000 BNB’nin Tornado Cash aracılığıyla izinin kaybedilmeye çalışıldığını kaydetti.

Çalınan fon/zarar yaklaşık 17 milyon dolar. Bunların 4.000 BNB’si, TornadoCash aracılığıyla aklanıyor.

Rug-pull hakkında bilmeniz gerekenler

Bir halı çekmede, bir takım fonlarla birlikte kaybolmadan önce projelerinin tokenleri pompalanır. Dolandırıcılar, daha sonra yatırımcılarına değersiz bir varlık bırakarak ortadan kaybolur. Hileli geliştiriciler yeni bir kripto tokeni oluşturduğunda, ilk olarak fiyatı yükseltmeye başlar. Projeyi terk etmeden önce mümkün olduğunca çok değer kazandırır. Ardından halı çekme gerçekleşir ve ilgili altcoin fiyatı sıfıra düşer. Yani, halı çekme işlemleri, bir tür ‘exit scam’ ve merkezi olmayan bir finans (DeFi) istismarıdır.

Kriptodaki bir halı çekmenin nasıl tespit edileceğini ve kripto halı çekmelerinin neden olduğunu öğrenmeden önce, üç farklı halı çekme türünü anlamaya yardımcı olur. Kriptoda üç ana halı çekme türü vardır: likidite çalma, satış emirlerini sınırlama ve damping.

Likidite hırsızlığı

Likidite hırsızlığı, token yaratıcıları likidite havuzundan tüm tokenleri çektiğinde gerçekleşir. Bunu yapmak, yatırımcılar tarafından para birimine enjekte edilen tüm değeri ortadan kaldırarak fiyatını sıfıra indirir. Bu ‘likidite çekimleri’ genellikle DeFi ortamlarında olur. Bir DeFi halı çekme, en yaygın exit-scam dolandırıcılığıdır.

Satış emirlerini sınırlamak

Bu tür, kötü niyetli bir geliştiricinin yatırımcıları dolandırmasının ince bir yoludur. Bu durumda geliştirici, tokenleri satabilecek tek taraf olmaları için kodlar. Geliştiriciler daha sonra bireysel yatırımcıların eşleştirilmiş para birimlerini kullanarak yeni kriptolarını satın almalarını bekler. Eşleştirilmiş para birimleri, biri diğerine karşı olmak üzere ticaret için eşleştirilmiş iki para birimidir. Yeterli pozitif fiyat hareketi olduğunda, pozisyonlarını terk ederler ve arkalarında değersiz bir token bırakırlar. Squid Token dolandırıcılığı, bu tür halı çekme eylemlerine örnektir.

Damping

Damping, geliştiriciler kendi büyük token arzlarını hızla sattığında gerçekleşir. Bunu yapmak, kripto paranın fiyatını düşürür. Kalan yatırımcıların değersiz tokenler tutmasını sağlar. “Dumping” genellikle sosyal medya platformlarında yoğun tanıtımların ardından ortaya çıkar. Ortaya çıkan ani artış ve satış, Pump-and-Dump Şeması olarak bilinir. Damping, diğer DeFi halı çekme dolandırıcılıklarından daha çok etik bir gri alandır. Genel olarak, kripto geliştiricilerinin kendi para birimlerini alıp satması etik dışı değildir. DeFi kripto para çekme işlemi söz konusu olduğunda “damping”, bir kripto paranın ne kadar ve ne kadar hızlı satıldığı sorusudur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster


https://sonydad.com/wp-content/uploads/2022/standard.gif

Boutiquefeel WW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.